הקראטה נהג להיות עמוק, כיום הקראטה חובק עולם ורדוד"הקראטה נהג להיות עמוק. כיום הקראטה חובק עולם ורדוד"

הצהרה זו נעשתה לפני למעלה משישים שנה.
אני מניח שהדברים אינם משתנים. בכל דור יהיו מעטים אשר ילמדו קראטה לעומק ובאמת יבינו את המהות שלו. לרוב הסיבה היא חוסר במדריך מוסמך, בעל כישורים וידע מתאימים. אולם מעבר לכך, אנשים נוטים לחפש אחר תוצאות מהירות. תלמידים רבים מחפשים טכניקות מפוארות במקום לשאוף לבצע באופן יעיל ומושלם עד כמה שניתן את הטכניקות הבסיסיות.

בקראטה יש טכניקות רבות ואין כל רע בלימוד של טכניקות רבות, אולם תמיד עלינו לחזור לאלו הבסיסיות. עלינו להבין את העקרונות והפרטים של הטכניקות הבסיסיות וללמוד כיצד להשתמש בהן בתזמון נכון, מרחק וספיריט נכון. עלינו לחפש אחר המהות ולא אחר החיצוניות.

אני סבור שבהיותינו תלמידיו של מסטר נישיאמה, אנו ברי מזל ובאותו זמן עלינו לשאת באחריות כבדה. אנו אלה שנצטרך להעביר לדורות הבאים את עקרונות הקראטה. קיים רק מסטר נישיאמה אחד בכל העולם. אם לא נלמד לעומק את אשר מסטר נישיאמה יכול ללמד אותנו ונדאג להעביר זאת הלאה, הידע פשוט ילך ויתפורר, עד שיעלם לחלוטין.

איני טוען שעל כל אחד בדוג´ו להפוך לאיש קראטה מומחה. כמובן שניתן להתאמן בקראטה ברמות שונות ורבות ומרבית התלמידים רוצים להיות יום אחד חגורות שחורות.
אולם באותו זמן, אני רוצה שהאנשים יהיו חגורות שחורות טובות, אשר באמת ובתמים מייצגים את הטכניקות ואת דרכו של מסטר נישיאמה.

כל החגורות השחורות בדוג´ו יכולים לתרום משהו לקראטה , אם זה ללמד פעם בשבוע, או על ידי כך שיהפכו לשופטים מוסמכים, אולם יותר מכל על ידי כך שיתאמנו קשה ובהתאם לעקרונות הטכניקה של הקראטה המסורתי.

מה משמעות המילה "מסורתי" בקראטה מסורתי?

"מסורתי" הוא מונח שאינו מובן כהלכה ושנעשה בו שימוש לא נכון. קיימים כיום הרבה בתי ספר לקראטה אשר עושים שימוש במונח זה מזום שהוא פופולרי. אימון של קאטה וחיקוי של התנועה החיצונית אינם הופכים קראטה ל"קראטה כארגון קראטה ספורט, ייסד IOC -מסורתי". אפילו "אוקו", אשר הוכר על ידי ה בתוכו חטיבה אשר נקראת "קראטה מסורתי". התגובה של מסטר נישיאמה היתה רקדנית ג´אז אינה יכולה להכריז על עצמה ביום בהיר אחד כי היא רקדנית בלט" עליה לעבור אימונים מתאימים אשר יהפכו אותה לכזו".

רבים סבורים כי "מסורתי" מסמל משהו נוקשה, לא משתנה, קופא על שמריו. כשאנו אומרים קראטה מסורתי" אנו מתכוונים להצמדות לעקרונות האמיתיים של אומנויות הלחימה". עקרונות אלו פותחו במשך דורות רבים של מחקר ונסיון, בקרבות אמיתיים ובאימונים.

אינטליגנטי ומוכשר ככל שיהיה, אף אחד לא יכול ללמוד את העקרונות האלו בתקופת חיים ללא אימון מתאים.

מסורתי" אין פירושו "לא משתנה". להיפך, המשמעות היא ללמוד את העקרונות" האלו, "לעכל" אותם, להתאים אותם לגוף ולאישיות האינדיבידואלית של כל אחד ואחד מאיתנו ואז - להמשיך ולפתח את העקרונות האלו.

כמובן שלא כל אחד יכול לפתח את העקרונות של הקראטה ולהביא אותם לדרגה גבוהה יותר. כיום אופנתי ליצור סגנונות קראטה חדשים ולהפוך ל"מאסטר". אולם רק אדם שמבין באמת ובתמים ולעומק את העקרונות שמאחורי הטכניקה והקאטה יכול להביא שינוי ושיפור (כל עוד הוא אינו מתנתק מן העקרונות). אפילו מאסטר פונוקושי, אבי הקראטה המודרני, לא ראה סיבה לכנות את הקראטה שלו בשם . תלמידיו כינו את שיטתו "שוטוקאן", כמו שם העט של מאסטר פונוקושי.

קישורים רלוונטיים:
 
 ליגה בינלאומית של טורנירים בין-ערים
הטורניר הראשון בין נתניה, ישראל לז´לונה גורה פולין התקיים ב-13.12.2020 לחצו כאן לסיקור המלא


מתאמנים תוך התאמה להנחיות!
לא יכולים לחזור עדיין לאימונים רגילים? 
ניתן לתאם אימונים אישיים בזום! 


משה רוקח מאמן מצטיין וגילעד רוקח ספורטאי מצטיין לשנת 2019 מטעם עיריית נתניה
  שם

טלפון

אימייל

מסר


כתובתנו: רח' הצורן 4, א.ת. החדש נתניה . טלפונים: 09-8350163, 050-2686165. © 2012. המרכז קראטה מסורתי פולג בהנהלת משה רוקח. כל הזכויות שמורות.

Bleknet.com - בניית אתרים