טיפים לבחירת מאמן אומנויות לחימה מקצועיטיפים לבחירת מאמן אומנויות לחימה מקצועי

מקצועיות

·         האם המאמן מלווה את דבריו בהסברים ובהדגמות? האם הסברים אלו רציונליים? אינכם צריכים להיות מומחים לאומנויות לחימה כדי להבחין בכך, צריך רק להפעיל היגיון בריא.

·         מהי ההכשרה שיש למאמן? מה ניסיונו המקצועי? האם הוא רק מאמן או שגם מתאמן פעיל בעצמו בשיעורים של מורים בכירים ממנו? האם הוא ממשיך ללמוד ולהתפתח?

·         האם נראה שהטכניקות שמדגים המאמן זורמות עם הגוף, תוך עבודה עם כל הגוף ושמירה על יציבה נכונה? זה אכן בעייתי להורים שאין להם נגיעה בספורט, אבל כדאי לשאול את עצמכם ולתת את הדעת לסוגיה.

2.      רצינות

מי מעביר את האימונים? האם יש מאמן ראשי שמפקח על האימונים? האם כל או לפחות מרבית השיעורים מועברים בקביעות ע"י אותו מאמן או שכל שיעור מועבר ע"י מאמן אחר? האם המאמן נוטה להיעדר הרבה ולהביא במקומו מחליפים? ומה טיבם של מחליפים אלה? – האם הם ברמה טובה ובגיל מתאים הן מבחינת ידע והן מבחינת בשלות מנטאלית לשמש כמורים?

3.      יחס לנושא האלימות

·         האם אתם כהורים מחפשים אומנות לחימה בדגש על "אומנות" או על הפן הספורטיבי? עד כמה חשוב לך שילדך ילמד להגן על עצמו אבל לא יהפוך אלים?

·         שימו לב לשפה בה משתמש המאמן. מילים כמו "לכסח", "לקרוע" וכיו"צ ברור שמלבות אלימות ולא מסייעות בהפחתתה.

·         יש הרבה סוגי אומנויות לחימה: יש שיטות קראטה ושיטות באומנויות לחימה אחרות שמתבססות יותר על מגע מלא (full contact"") לעומת קראטה מסורתי, שהדגשים בו הם תזמון נכון תוך שימוש יעיל בגוף ליצירת טכניקה מסיימת ("טודומה" ביפנית). בקראטה המסורתי מושם דגש רב גם על נושא השליטה העצמית – שליטה עצמית מנטלית - שמירה על רגשות יציבים, שמביאה גם לשליטה פיזית – עבודה נכונה ממרכז הגוף מייצרת טכניקה עם שליטה – אני, כמייצר הטכניקה, יכול לקבוע את עוצמת הפגיעה שתיווצר – האם אני מעוניין רק "לסמן" (באימונים בדוג´ו) או לבצע טכניקה שתסיים את הקרב בתנועה אחת (ברחוב).

4.      האווירה בדוג´ו

·         האם האווירה בדוג´ו (אולם האימונים) נעימה וחברית? האם תחרותית? תחרותית מדי?

·         האם המורה מקפיד על כללי הקידה היפניים – מדיטציה בתחילת ובסוף אימון, קידה בין המתאמנים במהלך אימוני זוגות וכו´.

·         האם נראה שהתלמידים מכבדים את המורה ושהוא אכן ראוי לכבוד הזה ומכבד את תלמידיו בחזרה?

·         משמעת חזקה הכרחית למהלכו התקין של האימון, אולם גם כאן צריך לשים לב שאינה נוגדת את ההיגיון ואינה חורגת מגבולות הטעם הטוב.

5.      מדיניות של פתיחות

·         האם מותר לצפות בשיעורים בכל עת? במרבית הפעמים? ואם לא – האם מתקיימים מפעם לפעם אימונים פתוחים או אירועים שבהם אתם יכולים לראות את הילד/ה מתאמנים ולראות איך מועבר שיעור?

·         האם אתם מרגישים שאתם יכולים לפנות למאמן בכל שאלה?

·         הפתיחות היא דו כיוונית – כשם שאתם מצפים מן המאמן להיות קשוב אליכם ואל ילדכם כך עליכם, כהורים, לשתף אותו בסוגיות הקשורות לילדכם שיש להם קשר ישיר לתפקודו בשיעור, כגון לקויות למידה כלשהן, בעיות מוטוריות, בעיות התפתחותיות, רגישויות למיניהן ועוד.

6.      ניקיון הדוג´ו

אמנם לפעמים מורים מעולים מאמנים באולמות פשוטים, אבל ניקיון וסדר מינימליים בדוג´ו מעידים על רצינות המאמן לעצמו ולתחום עיסוקו.

7.      חוות דעת של לקוחות קיימים

שאלו את ההורים של ילדים שמתאמנים למידת שביעות רצונם מהמאמן ומהאימונים. בכל מקרה זכרו שכמספר האנשים כך גם (לפחות) מספר הדעות ולכן, בסופו של דבר – החליטו לפי הרגשתכם לאחר שבדקתם היטב את השטח.

8.      מבחן התוצאה

בדרך כלל במרבית שיעורי אומנויות הלחימה ניתן שיעור ניסיון חינם. נצלו זכות זו ובסיום האימון, כשתחזרו הביתה שוחחו עם ילדכם ושאלו אותו/ה על החוויה שלו – האם נהנה? האם היה לו מעניין והאם יהיה מעוניין לבוא לשיעור הבא?

הקשיבו לתשובות של הילד/ה ובאמת פעלו על פיהן. אין טעם לרשום ילד/ה לחוג שהם עצמם לא מעוניינים לבוא אליו לשיעור שני...

9.      סמכו על המאמן

·         אחרי שבדקתם, חקרתם, השוויתם ובחרתם את המאמן שלכם – זה הזמן להניח, לסמוך על הבחירה שלכם ולסמוך על המאמן.

·         תנו למאמן קרדיט – הימנעו ככל האפשר מלהתערב – אל תעירו לילד/ה במהלך השיעור ואל תתערבו בשיקולים מקצועיים. אל תלחצו להגיש את הילד/ה לבחינה, אל תתעקשו לרשום את הילד למקצה כזה או אחר בתחרות אם המאמן חושב שעדיין הילד/ה אינם מוכנים לכך. סמכו על חוות דעתו ושיקוליו המקצועיים של המאמן. אחרי הכל – אתם הרי בחרתם אותו בשיתוף עם ילדכם, לא?!

10. הקפידו להישאר "בעניינים"

גם לאחר שקיבלתם החלטה שקולה ונרשמתם לחוג כדאי תמיד להישאר מעודכנים – לדבר עם הילד, לשאול:"מה עשית היום בחוג?", מפעם לפעם לבקר בחוג ולצפות בחלק מהאימון. 
 
 
 
4 הדיברות של מאמן הקראטה / הידטקה נישיאמה
מאסטר נישיאמה ניסח את 4 הדיברות שעל כל מאמן קראטה מסורתי לעמוד בהם...
קישורים רלוונטיים:
 
 
משפחת רוקח במהדורה הצעירה של חדשות ערוץ 12
לצפיה לחצו כאןלצפייה בסרטון: "דיירי בית בכפר - קראטה על כסאות" לחצו כאן 


 

כאן 11 - "ילדי פלא", ילדת הקראטה שלנו - נעמי רוקח
לצפייה לחצו כאן
 
 
 
לסיקור ותוצאות אולימפיאדת הילדים לחצו כאן שם

טלפון

אימייל

מסר


כתובתנו: רח' הצורן 4, א.ת. החדש נתניה . טלפונים: 09-8350163, 050-2686165. © 2012. המרכז קראטה מסורתי פולג בהנהלת משה רוקח. כל הזכויות שמורות.

Bleknet.com - בניית אתרים