קראטה לשיפור הביטחון העצמי / משה רוקח

מהו ביטחון עצמי, מדוע הוא כה חשוב וכיצד קראטה מסורתי עוזר לחזק אותו
 
למושג "בטחון עצמי" אין הגדרה מילונית ברורה, אחידה  וחד משמעית.
 
מהו ביטחון עצמי?
 
תחושת ביטחון עצמי לפי תפיסתי, הינה חיבור של אדם למרכז ההוויה שלו והכרה בקיומו, במהותו וביכולותיו, המאפשרת לו להרגיש נוח, בטוח, מסוגל ועצמאי.
 
חשיבות הרגשת הביטחון העצמי היא רבה, שכן אדם בעל ביטחון עצמי הוא גם בעל הערכה עצמית גבוהה וככזה משדר כי מגיע לו יחס טוב מהסביבה. 
 
העדר ביטחון עצמי גורם לתחושת מצוקה, פוגע ביכולות, בתחושת המסוגלות ובתפקוד הכללי בחיי היומיום ועשוי אף להביא להתנהגות אלימה.
 
 
הקראטה המסורתי כמסייע לשיפור הביטחון העצמי
 
בקראטה המסורתי כאומנות לחימה קיימים מרכיבים רבים התורמים לשיפור הביטחון העצמי.
 
ראשית, עצם הידיעה שאני מתאמן באומנות לחימה ורוכש לעצמי כלים מעשיים שיאפשרו לי להגן על עצמי במקרה שאזדקק לכך, כמו גם יכולת וידע מעשי, תורמת רבות לחיזוק הביטחון העצמי.
 
שיעור קראטה מתחיל בדקה של מדיטציה ("מוקסו") המסמלת מעבר מהלך מחשבה אחד לאחר. 
במשך הדקה הזו על המתאמן לעצום את עיניו ולהתרכז פנימה, לנסות "לנקות" את ראשו ממחשבות שליליות ומטרידות ובמשך שעת האימון להתרכז אך ורק בהווה, במה שהוא עושה כרגע. 
 
החיבור למרכז ("Center") ול"כאן ועכשיו" הוא הלך מחשבה שעל המתאמן לנסות ולשמר במהלך כל האימון. כדי להיות לוחם טוב על המתאמן להתחבר ליריב שמולו ולשם כך עליו קודם כל להיות מחובר לעצמו, כלומר – להכיר ביכולותיו, לסמוך על הרגשתו ומהמקום הזה, שהוא מקום של ביטחון עצמי, לפעול.
 
השלב הבא לאחר שהמתאמן למד להכיר ביכולותיו,  ביתרונות שיש לו ולמד לסמוך על עצמו, הינו פיתוח יכולת ההקשבה ליריב.
בדומה לריקוד, כך גם בקראטה, אי אפשר "לרקוד" לבד. כדי להתגבר על היריב ולנצח אותו על המתאמן להתחבר להרגשה של היריב. חיבור זה נעשה על ידי הקשבה, על ידי התחברות מצד אחד לקצב של היריב ומצד השני, התחברות של המתאמן למרכז שלו עצמו. מהמקום של החיבור הדו כיווני הזה עליו לפעול בצורה אינטואיטיבית ובתזמון מושלם. 
 
כמובן שזה דורש אימון רב ואכן הקראטה המסורתי הינו "מרוץ למרחקים ארוכים", במובן זה שהניצחון עצמו אינו היעד הסופי של הקראטה, אלא יש חשיבות רבה לדרך ולתהליך שעובר המתאמן.
 
בקרב קראטה מסורתי על המתאמן לשמור על רגשות יציבים ("Stable emotions"), לא להיות נמהר מדי ולקחת סיכונים מיותרים אבל בטח שלא להיות שאנן, לחכות ולפספס את ההזדמנות. פעולה מהמקום של "רגשות יציבים" פירושה לפעול ממקום של איזון ורוגע, הנובעים ממקום של ביטחון עצמי ובאותה מידה גם  מזינים אותו.
 
כלוחם, על המתאמן לחפש את ההזדמנות – מה נכון לאותו רגע ולזרום עם היריב ללא תכנון, לחפש את האפשרי והנכון לכל מצב ומצב. הזרימה עם היריב ואי התכנון משתפרים ככל שהמתאמן לומר לסמוך על היכולות ועל האינטואיציות שלו, כלומר ככל שהביטחון העצמי שלו משתפר. 
 
עם האימונים וההתמדה קיימת מגמת שיפור תמידית התורמת ומחזקת את תחושת המסוגלות ואת תחושת הביטחון העצמי של המתאמן. 
בנוסף, ביצוע האגרופים והבעיטות מסייע בשחרור אנרגיה, פורק אגרסיות וממתן התנהגות אלימה שפעמים רבות היא תוצאה של העדר ביטחון עצמי.
 
אימוני הקראטה במרכז קראטה פולג מתקיימים באווירה משפחתית וחברית, תומכת, מפרגנת ולא מלחיצה, דבר התורם רבות לתחושת השייכות של המתאמן, כמו גם לביטחונו העצמי.
 
 
 
משה רוקח, מנהל מרכז קראטה פולג ומאמן נבחרת ישראל בקראטה מסורתי ITKF. בעל ניסיון של למעלה מ-25 שנים באימון ילדים, נוער ובוגרים, בעל ניסיון רב באימון ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז וילדים בעלי לקויות למידה.                                                                   
 
                                                         לתיאום שיעור ניסיון ויעוץ אישי לחץ/י כאן
 
 
קישורים רלוונטיים:
 
 
 
 
משפחת רוקח במהדורה הצעירה של חדשות ערוץ 12
לצפיה לחצו כאןלצפייה בסרטון: "דיירי בית בכפר - קראטה על כסאות" לחצו כאן 


 

כאן 11 - "ילדי פלא", ילדת הקראטה שלנו - נעמי רוקח
לצפייה לחצו כאן
 
 
 
לסיקור ותוצאות אולימפיאדת הילדים לחצו כאן שם

טלפון

אימייל

מסר


כתובתנו: רח' הצורן 4, א.ת. החדש נתניה . טלפונים: 09-8350163, 050-2686165. © 2012. המרכז קראטה מסורתי פולג בהנהלת משה רוקח. כל הזכויות שמורות.

Bleknet.com - בניית אתרים